5. 12. 2024Marek Hatlapatka
Do roku 2024 vstupovali aktéři trhu fúzí a akvizicí (M&A) s nadějí na obrat nepříznivého trendu posledních let. Statistické výsledky ale ukázaly, že tento obrat nepřišel. To platí nejen na celosvětové úrovni, ale i pro evropský a tuzemský trh. Zajímá vás, jak si v této situaci udržet strategický náskok? Odpovědi najdete v tomto článku.
Zdrženlivost na globální úrovni
Přestože se očekávalo výraznější oživení zejména u velkých transakcí, trh zůstal nadále opatrný. Právě zdrženlivost je slovo, které aktuální situaci na trhu popisuje nejlépe. Děje se tak hned z několika důvodů:
- mismatch mezi poptávanými a nabízenými odvětvími – některá odvětví jsou u investorů na blacklistu (automotive, část ecommerce), právě z nich se však rekrutuje velká část nabídky na M&A trhu.
- přetrvávající mezera v očekávané valuaci kupujících a prodávajících – kupující zohledňují zvýšená geopolitická, ekonomická a technologická rizika i vyšší cenu kapitálu, což je činí opatrnými. Prodávající, často bez nutnosti prodat, spíše vyčkávají.
Tento vývoj vedl k nižšímu počtu uzavřených transakcí a prodloužení vyjednávacího procesu. Nejde tedy ani tak o to, že by poradci z Corporate Finance na obou stranách transakcí neměli, co na práci, ba naopak. Dealy se protahují, což je nepříjemné pro všechny strany. Navíc se zvyšuje riziko neúspěšného dokončení obchodů.
Situace na českém trhu
Pro menší a střední transakce v ČR (firmy s ročními tržbami 100 mil. až 2 mld. Kč) je situace ještě složitější:
- velká část firem pochází z odvětví, která investory neláká (např. automotive),
- české firmy často nejsou na transakce dostatečně připraveny (chybí finanční plány, realistická očekávání, či zkušený personál).
Generační výměna a daňové změny
Trhem se jako stříbrná nit vine rostoucí strukturální problém, a tím je stárnoucí generace podnikatelů, kteří hledají nejlepší možný způsob, jak své společnosti nejvýhodněji prodat. V takovéto situaci je role zkušeného poradce při prodeji firmy téměř nepostradatelná.
Náš TIP: Přečtěte si rozhovor, ve kterém jsme rozebírali mezigenerační výměnu rodinného podnikání
Od 1. ledna 2025 však vstupuje v platnost změna zdanění příjmů z prodeje firem (resp. zrušení osvobození od daně při splnění daňového testu). A právě k této problematice pro vás máme několik zásadních poznatků:
- příjmy do 40 mil. Kč ročně zůstávají od daně osvobozeny
- u větších firem bude klíčový posudek hodnoty k 31. 12. 2024, protože rozdíl oproti prodejní ceně může výrazně ovlivnit daně.
Doporučení pro podnikatele
Nechte si vypracovat posudek na hodnotu firmy během roku 2025, ideálně po uzávěrce účetnictví za rok 2024. Posudek je sice možné teoreticky připravit až těsně před plánovaným prodejem firmy, v praxi to však bývá nepraktické a často komplikované. Proto doporučujeme mít takový posudek připravený předem
„v šuplíku“ pro budoucí využití. A to i v případě, že prodej aktuálně neplánujete.
A co přinese rok 2025?
MY v CYRRUS Corporate věříme, že v příštím roce bude M&A trh živější a otevřenější připraveným hráčům.
Za tým CYRRUS Corporate přejeme úspěšný nový rok 2025!
Máte po přečtení článku otázky, nebo si chcete rovnou domluvit konzultaci?
Neváhejte nám zavolat – náš M&A tým je tu pro vás.
Marek Hatlapatka
Jednatel, specialista pro oblast poradenství a optimalizace
„Po studiích jsem nastoupil do CYRRUS jako analytik akciových trhů. Přes pozice hlavního analytika a hlavního investičního stratéga jsem se nakonec začal věnovat převážně analýzám kapitálových struktur, due dilligence a fúzím a akvizicím. V oboru jsem již 20 let.“
Přečtěte si také, jak jsme pomohli najít investora pro firmu LIKOV.