Likov Hala
20. 2. 2024Klára Kouřilová

Pomohli jsme úspěšně prodat majoritní podíl ve firmě LIKOV – a to ve velmi krátkém čase

Druhá generace majitelů rodinné firmy LIKOV se rozhodla, že nejlepším řešením pro budoucnost firmy LIKOV i pro rodiny vlastníků bude prodej společnosti. Od chvíle, kdy si vlastníci vybrali CYRRUS jako svého poradce pro organizaci prodeje firmy, do dne vypořádání transakce přitom uplynulo pouhých 6 měsíců. Přečtěte si více o tom, jak proběhl prodej v naší režii.

LIKOV je předním českým výrobcem a dodavatelem stavebních profilů a příslušenství pro odvětví zateplování budov a sádrokartonové konstrukce. V roce 2022 dosáhla společnost tržeb 1,5 mld. Kč, přičemž EBITDA přesáhla 260 mil. Kč.

LIKOV je s odhadovaným podílem 55–60 % vedoucím dodavatelem na trhu ČR a SK a významným exportérem dalším 250 zákazníkům ve 39 zemích světa. Společnost s moderní výrobní základnou v Kuřimi zaměstnává na 150 lidí.

Převod rodinné firmy na třetí generaci nebyl nejlepším řešením

Společnost LIKOV před transakcí vlastnili čtyři spolumajitelé, pánové Radek Toman, Daniel Toman, Pavel Burant a Petr Burant. Každý s vlastnickým podílem 25 %.

Vlastníci byli již druhou generací rodin zakladatelů společnosti LIKOV. Jiří Burant a Miroslav Toman společnost založili v roce 1994 a svým dětem ji předali v roce 2007. Protože se další převod na třetí generaci nejevil jako nejlepší řešení ani pro LIKOV, ani pro rodiny vlastníků, rozhodli se majitelé prodat společnost novému investorovi. V červnu 2023 proto začali hledali partnera, který jim pomůže najít vhodného investora s ohledem na další rozvoj firmy, transakci zorganizovat, řídit rizika celého procesu a dosáhnout nejvýhodnějších podmínek prodeje.

Náš TIP: Poslechněte si podcast s Kamilem Kricnerem o nástupnictví a prodeji firem >

Rychlost transakce byla jednou z klíčových podmínek

Prodávající měli kromě dosažení výhodných podmínek prodeje tři hlavní požadavky:

  • Rychlost: podmínkou bylo realizovat transakci ještě v roce 2023, tj. v horizontu 6 měsíců 
  • Senioritu poradců: transakci se měli osobně věnovat seniorní poradci s rozsáhlými zkušenostmi z finančních trhů.
  • Diskrétnost.

Na základě těchto priorit vybrali prodávající nás. Prodeji se za naši stranu věnovali dva seniorní poradci Marek Hatlapatka a Petr Ullmann.

Obchod se nám v souladu se zadáním prodávajících podařilo realizovat ve velmi krátkém čase:

  • od podpisu poradenské smlouvy (červen 2023),
  • až k signingu (listopad 2023),
  • a closingu (polovina prosince 2023).

„Na začátku každého prodejního procesu je porozumění cílů prodávajících a sběr a analýza informací pro pochopení obchodního modelu společnosti, jejího postavení na trhu a potenciálu dalšího rozvoje,“ upřesňuje poradce Petr Ullmann. Na základě získaných dat vytvoříme oceňovací model a indikaci, za jakou částku by se dala transakce uskutečnit. „Nezapomínejme však, že dosažené podmínky prodeje a zejména kupní cena jsou vždy nakonec výsledkem nabídky a poptávky, proto je další důležitou součástí prodejního procesu vytipování vhodného okruhu potenciálních investorů – tzv. long list.Ve spolupráci s marketingovým oddělením připravíme také informační materiály – tzv. teaser a informační memorandum – prezentaci prodávané společnosti pro investory. 

„Po vyhodnocení zájmu investorů a prvních indikativních nabídek řídíme další proces směrem k maximalizaci cílů prodeje a výběru nejvhodnějšího investora. Zatímco prodejní proces řídíme a odpracujeme na naší straně, náš klient má neustále kontrolu nad každým důležitým krokem v celém procesu,“ dodává Petr.

Podařené finále pro všechny strany

Řada transakcí, i těch menších, na trhu trvá typicky výrazně déle než v případě LIKOVu a ne vždy se jim plně věnují zkušení finančníci. V CCS se transakci naplno věnovali dva seniorní poradci a s podporou a zázemím skupiny CYRRUS bylo možné maximalizovat cíle prodávajících v ambiciózním časovém rámci.

A jak transakci uzavřel jeden z prodávajících? „Moc děkuji za SKVĚLOU spolupráci. Byla to celkem jízda, ale za to velmi podařené finále to stalo.“ A lépe bychom to sami neřekli.

O transakci psali také:

Hospodářské noviny: Jet Investment Igora Faita koupil 70procentní podíl ve firmě Likov. Její výrobky se využívají při zateplení budov

Forbes: Faitův Jet Investment koupil většinu ve firmě Likov. Cenu strany nezveřejnily


Portrét autora
Klára Kouřilová
Copywriter
Zpět na přehled